Özel Anestezi Uzmanı

ÖZEL ANESTEZİST

Modern çağda hastalar ameliyat olacakları cerrahları seçtikleri gibi anesteziastlerini de seçebilmektedir.Peki neden özel anestezist? Ve özel anestezist ne yapar?

Özel anestezistiniz ameliyat gününüz belirlendiğinde ön görüşmenizi yapmak için sizi arayan doktorunuzdur. Tıbbi geçmişiniz, yapılacak tetkikler, varolan hastalıklarınızın durumunu belirlemek ve ve bunlarla ilgili gerekli bölümlerden konsültasyonlar ayarlamak konusunda size yardımcı yönlendirmeler yapar.Sizi ameliyat süreci için hazırlar , ameliyat sonrasında tedavi ve takibinizi sağlar. Tetkikleriniz ile ilgili geri bilgilendirme yapar.

Ameliyat gününüze kadar heran ulaşılabilir olan anestezistiniz tüm sorun ve sorunlarınız için size yönlendirme ve önerilerde bulunur.Ameliyattan bir gün önce tekrar sizinle genel durum değerlendirmesi yapar ve ameliyat sabahı geldiğinde sizi görür ve cesaret iğnesi uygular.Sizn tüm anestezi deneyiminiz süresince başınızdadır ve tüm yaşamsal fonksiyonlarınızı kontrol ve idame ettirir.Tüm ilaçlarınızı size ve ameliatınıza göre hesaplayarak düzenler, uygular.Oluşabilecek herhangi bir komplikasyonu öngörür, hasta güvenliği için önceden önlem alır, yine de gerçekleşirse anında müdahale eder.

Sizi anesteziden güvenle ayırır ve derlenmeniz sonrası uygunluk vererek odanıza gönderir. Cerrahınız ve anestezistiniz önerisiyle ilk beslenme ve su içme zamanlamalarınızı belirler tolere edip edemediğinizi takip eder.Ameliyat sonrası ağrı kesicilerinşzş ve diğer kullanmanız gereken tüm ilaçları düzenler. Hemşireye gereken takipler olan tansiyon, kalp hızı takipleri, ağrı düzeyiniz, sıvı alımını ve idrar çıkışınızı izletir yorumla. Şikayetleriniffz konusunda aktarır ve sizi ilk yürüyüşünüzde tansiyon dalgalanmalarınız olmasın diye eşlik eder ve sizi bu yürüyüş öncesinde  hazırlar.