Özel Anestezi Uzmanı

HERBAL, FİTOTERAPİ, SAVUNMA SİSTEMİ DESTEKLEYİCİLER, MULTİVİTAMİNLER VE BESLENME VE ANESTEZİ

Eğer ameliyat olmaya karar verdiyseniz, kullandığınız tüm ilaçlarınız ve destek ürünleriniz ameliyattan önce en kısa sürede anestezistiniz ve cerrahınızla tekrar değerlendirilip düzenlenmelidir. Aksi söylenmedikçe destek olarak aldığınız, yani ilaç kategorisinde olmayan tüm ürünler ameliyattan 1 ay önce bırakılması önerilir. Bu tarz destekleyiciler diğer ilaçlarla etkileşip, kanınızdaki bileşimleri etkileyebileceğinden daha güvenli bir ameliyat süreci için bırakılması gerekli görülür. Ancak yine doktorunuzun önerdiği yara iyileşmesini destekleyecek ve direncinizi arttırıcak ürünler reçete edildiği takdirde ameliyat öncesi ve sonrası alınabilir. Bunlarda daha çok çinko, d vit, c vitamini, ananas ekstresi(brumelain) gibi doktorunuz tarafından bilinen ve doktorunuzun tavsiyesi ile başlanan ayırt edilmiş destekleyiciler bulunur.

Yine beslenme tarzınızda birkaç gün değişiklik yapmanız gerekebilir. Çay ve kahve günde birden fazlaysa,vitamin E,sarımsak, roka, balık yağı kapsülleri,ginko, ekinezya, stJohn’s Wort içeren ürünler, valerian, kava, greyfurt suyu, ephedra,  vişne, kiraz, ginseng, zencefil, yeşil çay, tarçın, bitki çayları, keten tohumu, kırmızı şarap 2 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar önerilmez. Bu durum ameliyattan önce tüm ilaç etkileşimlerini azaltmak ve kanınızdaki kanama ve pıhtılaşma ile ilgili görevli hücre ve maddelerin, içerik ile birlikte fonksiyonlarını değiştirmemek için önemlidir. 

Ameliyattan 2 gün önce ve sonraki 1 hafta alkol alımı önerilmez.Ve kilonuza göre ez az 1,5 lt den başlayıp 0,34 ile kilonuzu çarparak günlük almanız gereken su miktarını alarak ameliyata hazırlanmanız doktorunuz aksini söylemedikçe ve sağlık durumunuzla iligili buna engel teşkil eden bir mazeretiniz yoksa önerilir. Bu ameliyat sıraı ve sonrası tüm sistemleriniz için ve kanınızın akışkanlığının sağlanabilmesi  için ve daha az yorgunluk duyup anestezi ve ameliyatınızın etkilerinden hızla kurtulmanız için son derece önemlidir.