Özel Anestezi Uzmanı

ANESTEZİ VE HASTA GÜVENLİĞİ

Güvenli Cerrahi Güvenli Hayatlar demektir.. Tıpkı bir salyangozun kabuğununun içinde büyüyüp kabuğuyla korunarak değişime uğraması gibi güvende olmak ve hissetmek son derece önemlidir.

Hastalarım önce hasta güvenliği derken bakacağı kriterler nelerdir?

Spesifik prosedürleri birlikte yapan anestezi-hemşire-cerrah ve diğer disiplinlerin bağlantısı ve koordinasyonu ile bilgi akışı sağlanan ekip çalışmasıdır.

Kaliteli ve 24 saat bakım ve tedavi  yapılabilen, spesifik ilaç ve aletlerin de bulunacağı, ameliyat sonrası gerekirse uzun süreli bakım ve tedavi yapabilecek standardize çok disiplinli bir hastane olmalıdır.

 

Anestezistiniz ile ameliyattan mümkün olan en  önce zamanda detaylı görüşme ile ameliyat süreci ve sonrası ile  ayrıntılı bilgilendirme yapar.

Anestezistiniz bu görüşme sonrası tıbbi durumunuza göre sizi diğer disiplinlerle konsültasyonlar doğrultusunda güvenle yönlendirme yapar.

Gerekli tarama testleriniz değerlendirilir ve geri bilgilendirme alırsınız.

Aydınlatılmış onamlarınız  size net bir şekilde açıklanarak ve  bilgilendirilerek,  sizin rızanız doğrultusunda alınır.

Sigarayı ameliyattan bir ay önce bırakmak; kalp, akciğer yan etkilerini önlemek, yara iyileşmesini arttırmak, enfeksiyonu düşürmek, toksik etkileri ve ilaç etkileşimlerini azaltmak ve de pıhtı oluşmasını engellemek yoluyla güçlü bir önlemdir.

Alerjiniz kokuya, besine, ilaca vb neye varsa her fırsatta bunu dile getirimeniz önemlidir. Cerrahi ekibiniz de bunun önlemiyle çalışır.

Hastaneye ayak bastığınız an doğru ve güvenli hasta hazırlığı yapılır.

Hastane odanızda başlayan ısınma kuralları ameliyat sürecindeki ısıtıcı bataniyeler, vücudunuzda izlenen ısı monitörü, serumlarınızın ısıtılarak verilmesi ıslak emici padler ve kompresler ile vücudunuzun ıslanmaması gibi    ısı kaybınızı önleyici işlemler ile hızlı uyanma, az kanama, çabuk yara iyileşmesi ile daha az stres olmanızı sağlayarak koruyucu önlem sağlar.


Hava yolunuz güvende mi, anatomik yapınız zorlu  hatta bu yüzden horlama eğiliminiz olabilir ve Anestezistiniz  sizin için hazırda tutacağı videolaringoskop kullanma yoluyla anatomik yapılarınızı kolayca görüntülenmesi sağlanarak, uyuduğunuzda güvenliğinizi arttırılır.

Size güvenli bir ameliyat pozisyonu vücudunuzun temas eden her bölgesine silikon jeller eşliğinde kollar, sırt, baş, diz altı, topuk, oturma bölgesine anestezist ve cerrahınız ile yerleştirilir. Eklemler, sinirler, dokular saç deri tüm bölgeler bası yaralarından korunur.


Anestezi ve soğuk ile eğilimin artacağı pıhtılaşma önleyici çorap ve aralıklı basınç uygulayan pnömotik botlar olarak adlandırılan aletle, ameliyat sırasında daha güvende olursunuz.

 

Ameliyat sonrası dönemde doktorlarınız sizi tekrar değerlendirir ve solunum, yürüyüş, tansiyon , ritim, bulantı, kusma, ağrı gibi birçok konuda önleyici azaltıcı tedbirleri alır. Taburculuğunuza karar verir gereken ilaç düzenlemelerinizi sağlar.

Daha bütüncül ve de daha güvende olan bu seyahatiniz  için olmazsa olmaz olan öncelik ÖNLEMDİR!