Özel Anestezi Uzmanı

AMELİYAT ÖNCESİ MUTLAKA DANIŞILMASI GEREKEN İLAÇLAR NELERDİR?

Ameliyattan önce anestezistiniz tüm ilaçlarınızı titizlikle diğer takip olmanız gereken bölümler ile yaptığı görüşmeler ve konsültasyonlarla düzenleyecektir. Özellikle bu ilaçları doktor kontrolünde alıyorsanız yine doktor kontrolünde bırakmanız uygun olacaktır.

Bunlardan bir tanesi aspirin, plavix, xeralta, coumadin vb olarak bilinen kan sulandırıcılardır. Eğer Kardiyoloğunuz ya da Nöroloğunuz veya doktorunuz tarafından başlandıysa yine onun ve anestezistiniz ile sizi ameliyat edecek doktorunuzun çoklu disiplinler görüş alışverişi ile düzenlenmesine ve bırakılmasına karar verilir. Ancak böyle bir durum yoksa ve kendinizin başlayıp kullandığı bir ilaç statüsünde olan aspirin ise ameliyattan en az 10 gün önce kesilmesi gereken  ilaç gruplarıdır. 

Ameliyat öncesi gerekmeden alınmayacak bir diğer grup ilaç NSAİ (nonsteroid antiinflamatuar olarak sınıflandırdığımız klasik ağrı kesiciler, soğuk algınlığı ilaçlarıdır. Bunlar arasında parasetamol ( acetominofen ) etken maddeli olanlar daha uygun olabilir. Doktorunuz rehberiniz olsun. 

Eğer antidepresif kullanıyorsanız bununla ilgili Psikiyatristiniz ve Anestezistiniz gerekli önlemleri aldıktan sonra ameliyattan 1 hafta öncesine kadar bazı ilaçlar için kesilmesini önerebilir. Bu ilaç grupları, anestezik ilaçlar ile ciddi etkileşmeler yapabilir. Bu durumların yaşanmaması için mutlak anestezistinizin önerisini almanız uygun olur. Antipsikotik ilaçlarınıza yine öneriler doğrultusunda devam etmeniz uygundur.

Doğum kontrol hapı, diğer hormon ilaçları konusunda da mutlaka anestezistinizin önerisi önemlidir. Doğum kontrol hapınızı ameliyattan 1 ay önce bırakmanız önerilir. 

Diğer hormon ilaçlarınız olan tiroid için kullandıklarınız devam edilmelidir. Tamoxifen adlı meme hastalarında onkologlar tarafından başlanan ilaçlar da yine onların ameliyat olacağınız bilgisini ileterek 1 hafta önceden kesilir.

Epilepsi, sara hastalığı için kullanılan ilaçlar da ameliyat sabahı dahil kesilmesi önerilmez. Birkaç yudum su ile alınması ameliyat sonrası dönem için de nöbet eşiğinizin düşmemesi açısından güvenlidir. Parkinson ilaçları nöroloğunuza danışarak ameliyattan 1 hafta önce kesilmelidir.

Tansiyon ve kalp ritm,  ilaçlarınız, steroid kullanıyorsanız , akciğer hastalığınız için kullandığınız ilaçlar, ameliyat sabahı dahil anestezistiniz bilgi ve önerisi ile alınabilir. Bunları bırakmanız önerilmez. Ancak sıvı attırıcı ilaçlar alıyorsanız yine kardiyolog ve anestezistiniz önerisi ile 1 gün önceden akşam alınmamalıdır.